تبلیغات
وصال عشق - فضیلت شب و روز جمعه
نماز سفره الهی

اعمال شب و روز جمعه،آداب روز جمعه

فضیلت شب و روز جمعه

 

آگاه باش كه شب و روز جمعه از سایر شب ها و روزها به صفت بلندى مقام و شرافت و نام آورى كاملا متمایز است.


از رسولان خدا صلّى اللّه علیه و آله روایت شده: كه شب و روز جمعه بیست وچهار ساعت است و حق تعالى در هر ساعت آن ششصد هزار تن را از دوزخ آزاد مى كند.


و از امام صادق علیه السّلام وارد شده: كه هركه ما بین ظهر روز پنجشنبه تا ظهر روز جمعه از دنیا برود، خدا او را از فشار قبر پناه دهد.


و نیز از آن حضرت روایت شده كه براى جمعه حق و حرمتى بسیار است مبادا حرمت آن را ضایع گردانى و در انجام عبادات حق تعالى و تقرب جستن به خدا با انجام كارهاى شایسته و ترك همه محرّمات الهى در آن روز كوتاهى نمایى، زیرا خدا ثواب طاعات را در این روز دو چندان مى سازد و گناهان را محو مى كند، و درجات اهل ایمان را در دو جهان بلند مى گرداند.


شب جمعه در فضیلت مانند روز است، پس اگر مى توانى شب جمعه را تا صبح به نماز و دعا زنده بدار، به راستى كه خدا در شب جمعه براى اضافه كردن كرامت اهل ایمان، فرشتگان را به آسمان اوّل مى فرستند تا بر حسنات ایشان بیفزایند، و گناهانشان را محو كنند و حق تعالى عطایش گسترده و بسیار كریم است.


و نیز در حدیث معتبر از آن حضرت روایت شده: گاهى از اوقات شخص مؤمن براى حاجتى دعا مى كند و حق تعالى قضاى حاجتش را به تأخیر می اندازد تا در روز جمعه حاجتش را براورده سازد و به خاطر فضیلت جمعه درخواستش دو چندان برآورده شود.


و فرمود: آنگاه كه برادران یوسف از حضرت یعقوب علیه السّلام درخواست كردند تا براى آمرزش گناهانشان از خدا طلب بخشش نماید، گفت: (سوف استغفر لكم ربّى یعنى: از پروردگارم برای شما طلب آمرزش خواهم كرد) و این تأخیر به آن سبب ود كه این درخواست در سحر شب جمعه واقع گردد تا دعایش اجابت شود.


و نیز از آن حضرت روایت شده: چون شب جمعه فرا رسد، ماهیان دریا سر از آب بیرون آورند، و درندگان صحرا سر برآورند و حق تعالى را ندا كنند كه پروردگارا! ما را به سبب گناه آدمیان عذاب مكن! و از حضرت باقر علیه السّلام روایت شده: حضرت حق سبحانه و تعالى فرشته اى را در هر شب جمعه فرمان می دهد كه از اول شب تا آخر شب از جانب پروردگار جهانیان از بالاى عرش ندا كند: آیا بنده مؤمنى هست كه پیش از طلوع صبح براى هر دو جهانش مرا بخواند، تا من درخواستش را اجابت كنم؟ آیا بنده مؤمنى هست كه پیش از طلوع صبح از گناهش توبه كند تا توبه اش را بپذیرم؟ آیا بنده مومنى هست كه در روزى او تنگ گرفته باشم، و پیش از طلوع صبح از من بخواهد كه روزى اش را فزونى بخشم تا به او فراخى در روزى دهم؟ آیا بنده مؤمن بیمارى هست كه پیش از برآمدن صبح از من بخواهد شفایش دهم تا به او تندرستى ارزانى كنم؟ آیا بنده مؤمن غمگین در بندی هست كه پیش از طلوع صبح از من بخواهد او را از بند برهانم و اندوهش را برطرف سازم تا دعایش را اجابت نمایم؟ آیا بنده مؤمن ستمدیده اى هست كه پیش از طلوع صبح دفع ستم ستمكار را از من بخواهد تا انتقام او را از ستمكار بگیرم و حقّش را به وى بازگردانم فرشته حق این ندا را پیوسته تا طلوع صبح ادامه میدهد! از امیر المؤمنین علیه السّلام روایت شده: حق تعالى جمعه را از میان همه روزها انتخاب كرده و روزش را عید نموده و شب آن را در فضیلت همچون روزش گردانیده است، و از جمله فضیلت هاى روز جمعه آن است كه در آن روز هر حاجتى كه از خدا درخواست شود برآورده مى شود! و چنانچه جماعتى در اثر نافرمانى مستحق عذاب حق شوند چون شب و روز جمعه را دریابند و دعا كنند، خداوند عذاب را از ایشان برمیگرداند و نیز امور آینده را خدا در شب جمعه استوار و نهایى مى گرداند.


پس شب جمعه بهترین شبها و روز آن بهترین روزهاست.


و از امام صادق علیه السّلام روایت شده: در شب جمعه از گناه دورى كنید كه عقوبت گناهان در ان شب دو چندان است، همان گونه كه پاداش كارهاى نیك در آن شب دو برابر است.


و هركه در شب جمعه نافرمانى خدا را ترك گوید خدا گناهان گذشته او را بیامرزد و هركه در شب جمعه گناهى را آشكار انجام دهد، خدا او را به خاطر گناهان همه عمرش عذاب نماید و جزای گناه انجام گرفته در شب جمعه را بر او دو چندان گرداند.


و به سند معتبر از حضرت رضا علیه السّلام روایت شده: حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: روز جمعه سید و بزرگ روزهاست، خدا پاداش نیكی ها را در آن روز دو برابر عطا مى كند و گناهان را محو مى سازد و درجات اهل ایمان را بالا مى برد و دعاها را مستجاب نماید و سختی ها را آسان و غم ها را از دل ها مى زداید؛و حاجت هاى بزرگ را روا كند.


و روز جمعه روزافزونى است چرا كه خدا لطف و مهر خویش را بر بندگان فزونى مى بخشد و گروه هاى بسیارى را از آتش دوزخ نجات می دهد؛پس هركه خدا را در آن روز بخواند و حق و حرمت آن روز را آنچنان كه شایسته است بشناسد، به یقین خدا او را از آتش دوزخ رهایى دهد.


پس چنانچه در روز جمعه یا شب آن از دنیا برود پاداش شهیدان را دارد و در قیامت ایمن از عذاب الهى برانگیخته می شود؛ و هركه حرمت جمعه را آنچنان كه شاید نگاه ندارد و حقش را تباه كند، یا این كه نماز جمعه به جا نیاورد، یا در آن مرتكب محرمات الهى شود، به یقین خدا او را در آتش دوزخ بسوزاند، مگر آنكه توبه كند.


و به سندهاى معتبر از حضرت باقر علیه السّلام روایت شده: آفتاب در روزى بهتر از جمعه طلوع نكرده، و هنگامى كه پرندگان در روز جمعه به یكدیگر مى رسند به هم سلام مى كنند و مى گویند: امروز روز با ارزشى است.


و به سند معتبر از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده: هركه روز جمعه را دریابد، باید به كارى جز عبادت نپردازد، چه در این روز خدا گناه بندگان را مى آمرزد و رحمت خویش را بر آنان نازل می كند.


البته فضایل شب و رزو جمعه بیشتر از آن است كه در این سطور كوتاه بیان شود.

 نگارش در تاریخ پنجشنبه 19 بهمن 1396 توسط علی اصغر سعادت پور | نظرات ()
درباره وبلاگ

اینجانب علی اصغر سعادتپور متولد 1349 شهرستان ساوه دانشجوی رشته حقوق کارمند دانشگاه آزاد اسلامی ساوه هستم
حدود 30 سال بصورت تجربی در امور تاتر فعالیت مستمر دارم
.
.
.
ادعای عشق به خدا ،از کسی که سجاده دلتنگ حضور اوست ؛ پذیرفتنی نیست ...
.
.
نماز نجوای عاشقانه با محبوب است ...


پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ