تبلیغات
وصال عشق - نماز سلمان فارسی
نماز سفره الهی

فضیلت نماز سلمان,طریقه خواندن نماز سلمان

نماز سلمان، نمازی مستحبی است که سی‌رکعت دارد

 

نماز سلمان، نمازی مستحبی است که سی‌رکعت دارد و در سه وقت اول، نیمه و آخر رجب هر بار ده رکعت گزارده می‌شود. بنابر روایات، پیامبر (ص) این نماز به سلمان فارسی آموزش داده است و فضایل بسیاری برای آن ذکر کرده است. شیخ طوسی این نماز را در مصباح المتهجد ذکر کرده است.

از سلمان فارسی نقل شده است که در آخر ماه جمادی‌الآخر خدمت پیامبر اسلام رسید. پیامبر فرمود ای سلمان تو از ما اهل بیتی و آنگاه از فضائل این نماز برای سلمان گفت. سلمان از پیامبر چگونگی نماز را می‌پرسد و پیامبر پاسخ می‌دهد. سلمان به سجده می‌افتد و به خاطر شنیدن این حدیث شکر می‌گوید. طوسی در مصباح المتهجد (کتاب)[۱]، علامه مجلسی در زاد المعاد (کتاب)[۲] و شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان (کتاب)[۳] این نماز را در اعمال ماه رجب ذکر کرده‌اند.

   
چگونگی خواندن نماز سلمان 
این نماز سی رکعت است که در  اول رجب، نیمه رجب و آخر رجب خوانده می‌شود.

ده رکعت اول رجب: در اول رجب، ده رکعت خوانده می‌شود. در هر رکعت یک سوره حمد و سه بار سوره توحید و سه بار سوره کافرون خوانده می‌شود. پس از سلام، نمازگزار دست‌ها بلند می‌کند و می‌گوید:

«لا إله إلا الله وحده لا شریك له له الملك و له الحمد یحیی و یمیت و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو على كل شی ء قدیر اللهم لا مانع لما أعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجد منك الجد». پس از دعا صورت را با دست‌ها مسح می‌کند. 

 ده رکعت نیمه رجب: همانند ده رکعت نخستین است و پس از سلام، با بلندکردن دست‌ها این دعا را می‌خواند:

«لا إله إلا الله وحده لا شریك له له الملك و له الحمد یحیی و یمیت و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو على كل شی ء قدیر إلها واحدا أحدا فردا صمدا لم یتخذ صاحبة و لا ولدا.»

و با دست‌ها صورت را مسح می کند.

ده رکعت آخر رجب: در هر رکعت یک حمد و سه بار توحید و سه بار سوره کافرون را می‌خواند. پس از سلام، دست‌ها را بالا برده و دعا می‌کند:

«لا إله إلا الله وحده لا شریك له له الملك و له الحمد یحیی و یمیت و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو على كل شی ء قدیر و صلى الله على محمد و آله الطاهرین و لا حول و لا قوة إلا بالله العلی العظیم.»

و دست‌ها را به صورت می‌کشد و حاجت خویش را درخواست می‌کند.

فضیلت نماز سلمان
پیامبر دربارهٔ این نماز به سلمان می‌گوید هیچ مؤمنی این نماز را نمی‌گزارد مگر اینکه همهٔ گناهان صغیره و کبیره‌اش محو می‌شود، اجر کسی که همه ماه رجب را روزه گرفته است، می‌برد، تا سال پیش رو در نزد خدا از نمازگزاران نوشته می‌شود و هر روز برایش عمل شهیدی از شهدای بدر نوشته می‌شود و در برابر هر روز که روزه بگیرد، عبادت یک سال نگاشته می‌شود و هزار درجه بالا می‌رود و اگر همه ماه را روزه بگیرد، خداوند او را از آتش نجات می‌دهد و بهشت را بر او واجب می‌گرداند. پیامبر این نماز را نشانه‌ فارق میان مؤمنان و منافقان می‌شمرد و منافقان این نماز را نمی‌گزارند.

پیامبر پس از تعلیم نماز به سلمان می‌گوید: نمازگزار خواسته‌اش را بخواهد، دعایش مستجاب خواهد شد و میان او و جهنم هفت خندق فاصله می‌شود که هر یک به وسعت فاصله میان آسمان و زمین است و در برابر هر رکعت، هزارهزار رکعت حساب می‌شود و برائت از آتش و گذر از صراط برای او نوشته می‌شود.


پانویس
طوسی،‌مصباح المتهجد، اعمال رجب، ۱۴۱۱ق، فصل: فی الزیادات فی أعمال رجب.
مجلسی، زاد المعاد، الباب الاول فی فضیلة و أعمال شهر رجب المبارک، ۱۴۲۳ق، الفصل الرابع فی بیان أعمال اللیلة الأولى و الیوم الأول حتى الیوم الخامس عشر.نگارش در تاریخ سه شنبه 12 دی 1396 توسط علی اصغر سعادت پور | نظرات ()
درباره وبلاگ

اینجانب علی اصغر سعادتپور متولد 1349 شهرستان ساوه دانشجوی رشته حقوق کارمند دانشگاه آزاد اسلامی ساوه هستم
حدود 30 سال بصورت تجربی در امور تاتر فعالیت مستمر دارم
.
.
.
ادعای عشق به خدا ،از کسی که سجاده دلتنگ حضور اوست ؛ پذیرفتنی نیست ...
.
.
نماز نجوای عاشقانه با محبوب است ...


پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ